Dana 25. rujna 2024. godine, u Društvenom domu u Batini održana je sjednica Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije. Uz načelnika Stožera CZ OBŽ Matu Lukića, sjednici su prisustvovali potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut, brigadni general Željko Ljubas, zapovjednik Zapovjednog operativnog središta Glavnog stožera OS RH, načelnik Općine Draž Stipan Šašlin, te predstavnici vatrogasne zajednice, HGSS-a, policije, Crvenog križa i drugih službi. Razmatrane su provedene preventivne mjere i aktivnosti koje su omogućile siguran prolazak vodenog vala na Dunavu. Iako vodostaj opada, izvanredne mjere obrane od poplave ostaju na snazi dok se ne spusti ispod 650 centimetara.

OBAVIJEST O UVJETIMA KRETANJA osoba i motornih VOZILA na nasipima u općini Draž

Podsjećamo Vas kako je zabranjeno prometovanje motornim vozilima  na nasipima na području Općine Draž,  a vezano za prognozu naglog porasta visine vodostaja r. Dunav na mjerodavnom vodomjeru Batina, s tendencijom daljnjeg porasta, i  uspostavi obrane od poplava na dionicama B.34.1., B.34.2., B.34.3., B.34.4., B.34.5., B.34.6., B.34.8., B.34.9., B.34.10., i B.34.12. 

Pješake i bicikliste upozoravamo na oprez prilikom kretanja na nasipima zbog prometovanja službenih vozila uključenih u obranu od poplava.

Kretanje vozilima dopušta se samo iznimno, i to za vozila s izuzećem, djelatnika Hrvatskih voda te policijskih službenika.

Utorak, 03 Rujan 2024 16:03

POZIV ZA DOSTAVU PONUDE ZA IZVOĐENJE RADOVA NA „Unutarnje i vanjsko uređenje Društvenog doma u Gajiću “ Evidencijski broj : OD-25/24 CPV : 45454000-4

Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije, Mato Lukić s danom 27. kolovoza 2024. godine proglasio je stanje prirodne nepogode – suša na dijelu područja Osječko-baranjske županije za štete nastale na sljedećoj imovini: višegodišnjim nasadima, šumi, ribi i poljoprivrednoj proizvodnji – prirod.

Općina Draž  obavještava poljoprivredna gospodarstva, pravne i fizičke osobe koje su pretrpjele štetu djelovanjem nepovoljnih vremenskih uvjeta – SUŠE , i to na  : VIŠEGODIŠNJIM NASADIMA, ŠUMI, RIBI I POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI - PRIROD ,  da prijave štetu u pisanom obliku na propisanom obrascu.

Obrasci se mogu preuzeti na web stranici Općine Draž www.draz.hr  ili u službenim prostorijama Općine Draž , radnim danom od 07,00 do 15,00 sati.

Nastala šteta  prijavljuje se  osobno u prostorijama općine Draž, Braće Radić 58,31305 Draž  radnim danom od 7,00 – 15,00 sati , ili elektronski na email adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. (uz naknadnu dostavu poštom) najkasnije u roku od osam dana od dana donošenja Rješenja  o proglašenju prirodne nepogode.

Dokumentacija koju je potrebno predati za prijavu štete je:

- Popunjen i potpisan Obrazac PN – prijava štete

- Izvadak iz ARKOD-a

- Preslika žiro – računa , IBAN

- Obrazac Privole.

Općinsko povjerenstvo za procjenu šteta od prirodnih nepogoda prikupiti će podatke o šteti, obraditi ih te proslijediti županijskom povjerenstvu.

Ukazuje se prijaviteljima , kako su u obrascu za prijavu štete (PN obrazac) dužni upisati ukupan iznos prve procjene štete. Radi se o okvirnom iznosu štete, a točan konkretan iznos štete će se utvrđivati u daljnjem postupku.

PRILOZI:

  • Rješenje o proglašenju prirodne nepogode
  • OBRAZAC ZA PRIJAVU ŠTETE
  • OBRAZAC PRIVOLE

Za sve informacije možete se obratiti na telefon Jedinstvenog upravnog odjela Općine Draž 031/736-100.

Povjerenstvo za procjenu šteta od prirodne nepogode

Utorak, 20 Kolovoz 2024 13:14

Prijava štete od prirodnih nepogoda

Upravni odjel za poljoprivredu i ruralni razvoj Osječko-baranjske županije dana 19.kolovoza 2024. godine uputio je dopis Općini Draž za prikupljanje podataka za proglašenje prirodne nepogode suše na području Osječko-baranjske županije KLASA: 320-07/24-01/10 URBROJ: 2158-12/11-24-11.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, ovim putem pozivaju se svi poljoprivrednici naselja Općine Draž da nadležnom Općinskom povjerenstvu za štete od prirodnih nepogoda podnesu svoje prijave.

Oštećenici su nastalu štetu dužni prijaviti do 22.kolovoza 2024.godine do 10:00 h.

Prijavu nastanka štete, možete dostaviti skenirano na mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., ili osobno u službene prostorije Općine Draž , Braće Radić 58, 31305 Draž , od 07,00-15,00 sati.

 

U Dražu 19. kolovoza 2024. godine

Općina Draž i ove godine financira školske potrepštine za novu školsku godinu 2024/2025.

Obavještavaju se roditelji djece s područja Općine Draž, Osnovne škole Draž, PŠ Batina, PŠ Topolje i PŠ Duboševica  kako Općina Draž  i dalje  u cijelosti financira  kupovinu radnih bilježnica, likovnih mapa, kutija za određene školske predmete (Tehnička kultura, Priroda, Biologija, Kemija, Fizika) te atlasa (Geografija i Povijest).

U novoj školskoj godini učenike će prvog radnog dana dočekati sve što je potrebno za rad, roditelji samo trebaju nabaviti školske bilježnice.

Srijeda, 10 Srpanj 2024 10:11

POZIV ZA DOSTAVU PONUDE ZA IZVOĐENJE RADOVA NA „Dovršetak obnove i rekonstrukcija sportsko- rekreacijske zgrade na nogometnom igralištu u Batini- II. faza“ Evidencijski broj : OD-27/24 CPV : 45454000-4 - ponovljeni postupak

PRONI Centar za socijalno podučavanje je u lipnju 2023. godine započeo s provedbom projekta „Mladi, kako ste? “, financiranog sredstvima EU kroz program Erasmus+.

Partner na projektu je Osječko-baranjska županija. Glavni cilj projekta, bio je  podići razinu svijesti u zajednici o potrebama i poteškoćama s kojima se susreću mladi Osječko-baranjske županije u području mentalnog zdravlja, a provedbom svih planiranih projektnih aktivnosti osnažili smo mlade (krajnje korisnike) za aktivno sudjelovanje, kako bi u dijalogu s donositeljima odluka (dionicima u području rada s mladima) u svojoj lokalnoj zajednici, kreirali preporuke za jačanje podrške mentalnom zdravlju mladih.

Projekt Mladi, kako ste?,  na temu mentalnog zdravlja mladih,  kroz aktivnosti istraživanja i rasprava s mladima u lokalnih sredinama, uključio je veliki  broj mladih i donositelja odluka s područja Osječko-baranjske županije. Upitnik u istoimenom istraživanju ispunilo je  1213 mladih, a na javnim događanjima u Osijeku, Valpovu, Donjem Miholjcu, Belom Manastiru, Našicama i Đakovu sudjelovalo je ukupno  179 mladih i 76 donositelja odluka.

Upravo je tema mentalnog zdravlja mladih, nakon suočavanja s krizom pandemije korona virusa, postala vrlo aktualna te smo ovim projektom htjeli odgovoriti na potrebu mladih da se s njima razgovora o njihovom mentalnom zdravlju.

Vjerujemo  da će sve ono što su nam oni rekli, biti dobra početna točka za pozitivne promjene u našoj zajednici, a sve ono što će se u budućnosti događati u smislu jačanja podrške mladima,  biti utemeljeno na  aktualnim potrebama mladih.

Projektne aktivnosti su od samog početka bile usmjerene na sve mlade iz naše županije, s posebnim naglaskom na one koji dolaze iz manjih i ruralnih mjesta,  kako bi se mogle doznati i njihove potrebe, u ovom slučaju čuti njihova razmišljanja vezano za mentalno zdravlje mladih, a potom i detektirati adekvatnu vrstu podrške koja im je, vezano za ovu temu, potrebna.
S druge strane, u projekt smo uključili i velik broj dionika koji rade s mladima koji, kroz kreiranje novih procesa, usluga, projekata i programa mogu pomoću mladima u izazovima s kojima se susreću.

Svi zaključci, konkretni prijedlozi, potkrijepljeni stavovima mladih i opisom konkretnih izazova s kojima se susreću, dobiveni tijekom istraživanja te na raspravama u lokalnim zajednicama su zapisani i sumirani kao preporuke.

Preporuke su opisne, ali ponajviše imaju cilj ponuditi praktične smjernice svima onima koji svakodnevno rade s mladima  – nastavnicima i stručnoj službi u obrazovnim institucijama, socijalnim radnicima i drugim pomagačkim zanimanjima, predstavnicima udruga mladih, zdravstvenim radnicima.. i svim drugima koji u nekom segmentu svog rada, uključuju mlade.

I što je također važno, poslužit će kao relevantan prikaz potreba mladih (u važnom području njihovog mentalnog zdravlja) za predstojeću izradu dokumenta – Program za mlade Osječko-baranjske županije.

Dokument “Preporuke za jačanje podrške mentalnom zdravlju mladih na području Osječko-baranjske županije” dostupan je na POVEZNICI.

Ovo je zaista značajan dokument čije praćenje i korištenje u radu se očekuje od strane dionika iz javnog i civilnog sektora, ali svakako može poslužiti i kao putokaz općoj javnosti, za bolje razumijevanje potreba mladih. 

Projekt Mladi, kako ste? sufinanciran je sredstvima programa Europske unije kroz program Erasmus+.
Stranica 1 od 38